Yumi Ito

fot. Maria Jarzyna

Yumi Ito (*04.07.1990) inspiracje do opowiadanych w swojej muzyce historii czerpie z otaczającego ją świata, poruszając zarówno mocne, aktualne tematy jak i skupiając się na prostej codzienności. W jej głosie wybrzmiewają  różne barwy,  tworząc amalgamat kilku stylów. Te ryzykowne połączenia w tym przypadku świetnie zdają egzamin, Yumi Ito, jako muzyk, kompozytor, producent i aranżer z japońskimi i polskimi korzeniami umiejętnie podąża własną ścieżką stylistyczną, opartą na setkach godzin ćwiczeń. Niczym mistrz zen obserwuje, klasyfikuje i zapisuje zdarzenia – mądrze, precyzyjnie, w skupieniu – przekładając je następnie na język muzyki. Słychać to na „Stardust Crystals”, wydawnictwie z udziałem jej orkiestry, a także w duecie z gitarzystą Szymonem Miką. Yumi Ito mieszka i pracuje w Bazylei. Regularnie występuje na całym świecie, dotychczas dzieląc scenę z takimi artystami jak Al Jarreau, Becca Stevens, Nils Petter Molvaer i Mark Turner. Jej autorska twórczość obejmuje jazz, art-pop, elektronikę, improwizację i muzykę neoklasyczną swobodnie wykonywane zarówno w dużych składach, jak i podczas solowych występów, zawsze przy tym opowiadając intrygującą historię.

Laureatka Montreux Jazz Competition, RFV RegioSoundCredit za album „Stardust Crystals”, Switzerland ZKB Jazz Award Moods Semifinal oraz Switzerland Generations Festival. Rezydentka Uncool (Poschiavo), Switzerland Focus Year (Basel), Switzerland Montreux Jazz Academy, Switzerland Art Attack, Iceland Jensenshus.

Wykładowca wokalistyki jazzowej na Zurich University of the Arts.

www.yumiito.ch


KONCERT ZESPOŁU YUMI ITO

Jej poprzednia płyta „Stardust Crystals” otrzymała wiele pozytywnych recenzji, a także znalazła się w Top 10 of best albums prestiżowego magazynu Jazz Thing pośród takich artystów, jak Avishai Cohen, Lionel Loueke, Lucia Cadotsch oraz John Scofield.

Yumi Ito (vocals, piano, composition)
Kuba Dworak (doublebass)
Iago Fernandez (drums)

Płyta-wydarzenie. Przemyślana i dojrzała w każdym dźwięku. Zjawiskowy Stardust Crystals to jeden z najlepszych albumów wokalnych 2020 roku. Intrygująca i oryginalna artystka. Ito prezentuje całe spektrum możliwości wokalnych, które obejmuje recytację, improwizację przy pomocy wokaliz. Bawi się głosem, barwą, skalą.“
Piotr Peplinski, Jazz Press


YUMI ITO & SZYMON MIKA

fot. Katarzyna Kukiełka

Czerpiąc z wszechstronności głosu i sześciu strun, polsko-japońsko-szwajcarski duet wokalno-gitarowy tworzy uniwersum delikatnych harmonii, sugestywnych akordów, oryginalnych melodii i odkrywczych improwizacji. Żaden pojedynczy element nie wysuwa się na pierwszy plan. Zamiast tego Yumi Ito i Szymon Mika tworzą jedność – brzmieniową, stylistyczną, znaczeniową.

„The duo Yumi Ito and Szymon Mika undoubtedly belongs to the young elite. Between wide spheres and virtuoso improvisations, they wander all soundscapes.”
Radio3Fach, Switzerland