PIANOHOOLIGAN :: Piotr Orzechowski

Missa sine verbis, czyli Msza bez słów, to czternastoczęściowy utwór instrumentalny wykonywany przez High Definition Quartet, Kwartet Śląski oraz Stefana Wesołowskiego odpowiedzialnego za brzmienia elektroniczne. Tytuły poszczególnych części nawiązują do budowy formy chrześcijańskiej liturgii, podkreślając, iż muzyka – choć pozbawiona warstwy tekstowej – jest tu z nią bezpośrednio związana. Warstwa muzyczna, oscylująca między odtwórczym, a improwizacyjnym sposobem gry, odwołuje się do niedoskonałości ludzkiej psychiki postawionej w obliczu tajemnicy chrześcijańskiego obrzędu, odpowiednio do charakteru danej części. Prawidłowość tę podkreślają zamierzone oraz spontaniczne nawiązania do zróżnicowanych ze sobą stylistyk muzycznych, a także do fragmentów wybranych dzieł sakralnych innych kompozytorów (Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Bogusława Schaeffera, Henryka Mikołaja Góreckiego, Pawła Szymańskiego, Wojciecha Kilara). Celem takich odniesień jest konfrontacja tworzącej się na bieżąco struktury dźwiękowej z zastanymi, zewnętrznymi motywami, symbolizującymi to, co w danym segmencie budowy mszy stanowi jej niezmienny i stały element.

Koncert realizowany w składzie:

High Definition Quartet
Mateusz Śliwa – saksofon
Piotr Orzechowski „Pianohooligan” – fortepian
Alan Wykpisz – kontrabas
Grzegorz Pałka – perkusja

Kwartet Śląski
Szymon Krzeszowiec – skrzypce I
Arkadiusz Kubica – skrzypce II
Łukasz Syrnicki – altówka
Piotr Janosik – wiolonczela

Stefan Wesołowski – elektronika

fot. Adam Golec

PIANOHOOLIGAN | PIOTR ORZECHOWSKI
Pianista, improwizator, kompozytor. Absolwent Berklee College of Music. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, przez krytykę okrzyknięty „najbardziej kreatywnym i bezkompromisowym artystą młodego polskiego jazzu”. Po głośnym zwycięstwie na szwajcarskim Montreux Jazz Solo Piano Competition 2011 występuje na całym świecie, a każda jego płyta staje się wydarzeniem. Jego twórczość, stanowiąca syntezę gatunków, wymyka się prostym klasyfikacjom i nie daje zaszufladkować. Laureat nagrody „O!Lśnienia Onetu”, „Kryształków Zwierciadłamagazynu Zwierciadło, „Kulturalnych OdlotówGazety Wyborczej, „Grand Prix Jazz Melomani”, wielokrotnie nominowany do nagrody „Fryderyk”, „Koryfeusz Muzyki Polskiej” czy „Gwarancje Kultury” TVP Kultura. Współpracował z gigantami muzyki współczesnej, jak Philip Glass czy Krzysztof Penderecki. Występował z wybitnymi postaciami światowego jazzu, takimi jak Randy Brecker, Avishai Cohen, Victor Mendoza, czy Jacek Kochan. Oprócz działalności solowej jako pianista jazzowy, występuje jako solista z wiodącymi orkiestrami polskimi, m.in. Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną AUKSO, czy Polską Orkiestrą Radiową.

Po prostu uważam, że Piotr Orzechowski to wspaniały pianista, kompozytor i muzyk, jeden z najlepszych, z którym kiedykolwiek grałem, a dodajmy, że grałem z każdym od Herbiego Hancocka do Horace’a Silvera. Jest w stanie zagrać wszystko, cokolwiek mu dasz, zarówno z zakresu jazzu, jak i klasyki.
Randy Brecker

Niezwykle dojrzały pianista. Wielka wrażliwość i wyjątkowa wyobraźnia muzyczna pozwala mu na opracowywanie utworów, które wydają się być nie do ruszenia.
Zbigniew Namysłowski

Narodziła nam się gwiazda.
Piotr Metz

www.pianohooligan.com