KAGYUMA

KAGYUMA to kobiecy kwartet tworzący sound theatre w oparciu o harmonijne brzmienia wokalne i ciekawe instrumentarium (m.in. kalimba, tank drum, dzwonki, instrumenty perkusyjne i klawiszowe), którego głównym źródłem inspiracji jest minimalizm, muzyka jazzowa, skandynawska i etniczna. Nowy album zespołu zostaje przełamany elektronicznym, mocno współczesnym brzmieniem, co ukazuje artystki w zupełnie nowym świetle. Laureatki Nagrody WARTO 2018 przyznawanej przez Gazetę Wyborczą dla najbardziej obiecujących młodych artystów.

Premierowy album Okularnice zapowiada kultowy utwór Ballada o pancernych, wykonywany niegdyś przez Edmunda Fettinga w serialu Czterej pancerni i pies, z zupełnie nowym, niezwykle współczesnym przesłaniem. Towarzyszący premierze teledysk jest kobiecym manifestem wobec otaczających nas, utopijnych wartości. Cała płyta to opowieść o świecie widzianym kobiecym okiem; zawarta jest na niej nasza wrażliwość, nasza zmienność, nasze zwątpienia i nasza siła. To ubranie uniwersalnych tekstów Osieckiej we współczesne brzmienia, zarówno w kontekście muzycznym, jak i społecznym.

Płyta Okularnice poświęcona jest pamięci Poetki, od której wszystko się zaczęło… Agnieszka Osiecka towarzyszy zespołowi KAGYUMA niemalże od początku istnienia. Jej utwory były jednymi z pierwszych, jakie dziewczyny zaczęły wspólnie aranżować. Można powiedzieć, że to Ona je połączyła. Tak, jak Agnieszka Osiecka była nadzwyczajnym obserwatorem świata i przelewała to malowniczo na papier, tak KAGYUMA stara się obrazować dźwiękiem stany i emocje, jakie czuje w jej tekstach. Zestawienie tych czterech energii na płycie Okularnice tworzy nieco awangardowy obraz Poetki, który po raz kolejny dowodzi ponadczasowości jej twórczości.

Posłuchaj całego albumu!

Premiera płyty Okularnice odbyła się w dniu urodzin Agnieszki Osieckiej: 9 października 2019 r.
Album objęty jest patronatem honorowym Fundacji Okularnicy.

#balladaopancernych